Sakarya Kız Öğrenci Yurdu Sakarya Kız Yurdu
Sakarya

Marmara BölgesindeSakarya, Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık yirmi ikinci şehri.

2018 yılı sonu TÜİK verilerine göre İl Nüfusu: 1.029.600 dür. 16 İlçe ve belediye, bu belediyelerde toplam 665 mahalle bulunmaktadır.

Marmara Bölgesi'nin Çatalca-Kocaeli Bölümü'nde yer alır.

Sakarya'nın kuzeyinde Karadeniz, batısında Kocaeli, Bursa, doğusunda Düzce ve güneyinde de Bolu ile Bilecik bulunmaktadır. Sakarya Nehri, Sakarya'nın Karasu ilçesinde Karadeniz'e dökülür.

Sakarya'da ekonomisinde tarımın önemli bir yeri vardır. Hendek, Karasu ve Kocaali ilçelerinde fındık yetiştiriciliği mevcuttur.[4] Ayrıca mısır tarımı da yapılmaktadır. Sakarya'da sanayi son zamanlarda gelişmeye başlamıştır. Son yıllarda kurulan sanayi kuruluşları bu sanayileşmeyi daha da artırmıştır. Sakarya, bir milyona yaklaşan toplam nüfusuyla İstanbul, Bursa, Kocaeli ve Balıkesir'in ardından Marmara Bölgesi'nin en büyük beşinci şehridir

Adapazarı merkezde bulunan Orhan Cami Adapazarı'nın Osmanlı döneminde feth edilmesinden sonra Konuralp Bey tarafından Orhan Gazi adına yapılmıştır. Kesme taştan yapılan cami kubbesiz, tek minareli ve dikdörtgen planlıdır. Sultan II. Abdülhamit döneminde bütünüyle yenilenmiştir. Hemen yanı başında bulunan uzun çarşı ile birlikte insanların alışveriş yapabilecekleri, çay içip simit yiyebilecekleri mekanlarıyla bu cami günlük hayatın telaşı içersinde kısa bir mola için güzel bir mekandır.
 
Orhan Cami'ni yanında bulunan  Uzunçarşı ise yaklaşık 100 dükkândan oluşur ve Adapazarı'nın Osmanlı döneminden kalan en eski ve en köklü çarşılarının başında gelir. Uzunçarşı'daki eski esnafın çoğu Bulgaristan, Bosna, Arnavutluk, Romanya muhacirleridir. İlk dönemlerinde ise, Ermeni ve Rumlar çarşının ilk kurucularıdır. Kentin ana ticaret merkezi konumundadır. Sakarya halkının alışveriş hayatında önemli bir yeri bulunmaktadır.